T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Prof.Dr.Şükrü Sarper GÜRSUDr. Şükrü Sarper GÜRSU, İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladığı tıp eğitimi sonrasında; Baltalimanı Metin Sabancı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başladığı Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasını 2009 yılında tamamladı. Mecburi hizmetini bitirdikten sonra Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak çalışmaya devam etti. TOTBİD-TOTEK tarafından düzenlenen sınavı 2011’de başarıyla geçerek board sertifikası almaya hak kazandı.

 

2011 yılında, AO Trauma bursu ile eğitim amaçlı olarak Avusturya’da Prof. Dr. Karl Peter Benedetto’nun yanına giderek spor travmatolojisi ve spor yaralanmaları konusunda deneyimini arttırdı. 2012 yılında ise; Société Internationale de Chirurgie Orthopédique et de Traumatologie (SICOT) bursu ile Belçika’da Ghent Üniversitesi’nde Prof. Dr. Peter Verdonk ve Prof. Dr. Jan Victor ile birlikte protez cerrahisi ve spor cerrahisi konusunda çalışmalarda bulundu. 2018 yılında, European Society of Sports Traumatology Knee Surgery and Arthroscopy (ESSKA) bursu ile İspanya, Barselona'da Prof. Dr. Juan Carlos Monllau ve Prof. Dr. Pedro Hinarejos ile beraber çalışarak dejeneratif diz hastalıkları ve spor cerrahisi konularında deneyimini arttırdı.

 

2015 yılında girdiği sınavı geçerek Ortopedi ve Travmatoloji doçenti ünvanını aldı. 2017 yılında eğitim görevlisi oldu. 14.04.2017 tarihinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi kadrosuna geçerek halen SBÜ Baltalimanı Kemik Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde öğretim Üyesi olarak görevine devam etmekte ve ağırlıklı olarak kalça-diz protez cerrahisi ve artroskopi-spor cerrahisi ile uğraşmaktadır. Dr. Gürsu, 2020 yılı içerisinde Ortopedi ve Travmatoloji Profesörü kadrosuna atanmıştır.

 

2007 yılında, 5. Osteoporoz ve Osteoartrit Kongresi’nde verilen Prof. Dr. Mülazım Yıldırım En iyi bilimsel çalışma ödülünü, 2014 yılında 24. Türk Milli Ortopedi ve Travmatoloji Kongresi’nde verilen ayak-ayak bileği cerrahisi dalında en iyi sözlü bildiri ödülü ve yine aynı kongrede pediatrik ortopedi dalında verilen en iyi sözlü bildiri ödüllerini kazandı. Ulusal ve uluslararası dergilerde 60 kadar makalesi ve yine ulusal ve uluslararası toplantılarda sunulmuş 150’den fazla bildirisi bulunmaktadır. Birisi uluslararası olmak üzere 2 kitap bölümü yazmış; 3 kitabın çevirisinde rol almıştır. Birçok toplantıda konuşmacı, oturum başkanı veya moderatör olarak görev almış ve 3 farklı kongrenin düzenlenmesinde görev yapmıştır. Dr Sarper Gürsu yurt içi ve yurt dışında pek çok Ortopedi ve Travmatoloji derneğinin üyesi olması yanı sıra dernek yönetimlerinde ve kurullarında da çeşitli görevler üstlenmiştir. ESSKA-U45 komitesi üyesidir.

 

Dr. Sarper Gürsu evli olup; 2 çocuk babasıdır.