T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Op. Dr. Mustafa Akif AŞANSU
Mustafa Akif Aşansu, 20 Mart 1982 tarihinde İstanbul' da doğmuştur. İlkokulu Oruçgazi İlköğretim Okulu’ nda (İstanbul-1992), ortaokulu Kültür Koleji’ nde (İstanbul-1996), liseyi de Kültür Fen Lisesi’ nde (İstanbul-1999) tamamlamıştır. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümü’ nde başlamış olduğu tıp eğitimini, 2005 yılında başarıyla tamamlayarak tıp doktoru olmuştur.

2006 yılında Bezmi Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nin Aile Hekimliği Kliniği bünyesinde; 4 ay Psikiyatri servisinde, 6 ay Kadın Hastalıkları ve Doğum servisinde asistan doktor olarak görev yapmıştır. 2007 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ nda asistan doktor olarak 7 ay görev yapmıştır. 2008 yılında devlet hizmet yükümlüsü olarak Kahramanmaraş Göksun Devlet Hastanesi Acil Servisi’ nde acil şefi ve Göksun 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’ nda pratisyen doktor olarak 15 ay görev yapmıştır. Tıpta Uzmanlık Sınavı ile 2009 yılında Marmara Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’ nda başlamış olduğu uzmanlık eğitimini, 2015 yılında başarıyla tamamlayarak Ortopedi ve Travmatoloji alanında uzman ünvanını kazanmıştır. Aynı yıl içinde devlet hizmet yükümlüsü olarak Bayburt Devlet Hastanesi’ nde göreve başlamış ve 7 ay süre ile çalışmıştır. Ardından 2016 yılı Ocak ayında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ ne atanmış ve Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz’ un idaresindeki Omurga Cerrahisi ve Artroplasti Kliniği’ nde görev yapmaya başlamıştır. 2017 yılında 3 ay süre ile El Cerrahisi Kliniği’ nde Prof. Dr. Kahraman Öztürk ile çalışma imkanı bulmuştur. Halen, 1. Ortopedi Kliniği’ nde görevine devam etmektedir.

Protez cerrahisi, protez enfeksiyonları ve revizyon protez cerrahisi, spor yaralanmaları ve artroskopik cerrahisi klinik pratiğinde en sıklıkla uğraştığı ve özel ilgi duyduğu alanlardır. Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği’ ne (TOTBİD), Türkiye Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği’ ne (TUSYAD), Kalça Diz Artroplasti Derneği’ ne (KDAD) ve International Society of Orthopaedic Surgery and Traumatology’ e (SICOT) üyelikleri bulunmaktadır. Yapmış olduğu tez çalışması ile 2016 yılında Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği’ nin Kongresi’ nde birincilik ödülü almıştır. Uluslararası dergilerde 4 adet ve ulusal dergilerde 2 adet makalesi, uluslararası kongrelerde 5 adet ve ulusal kongrelerde 16 adet bildirisi yayınlanmıştır. Güney Afrika Cumhuriyeti Cape Town’ da, 30 Kasım ila 2 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenmiş olan  38. SICOT Ortopedi ve Travmatoloji Dünya Kongresi’ ne davetli konuşmacı olarak  katılmış ve SICOT Genç Cerrahlar Komitesi’ nde ülkemizi temsil etmiştir. “Operative Techniques in Orthopaedic Surgery; Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins” adlı kitabın çevirisinde görev almıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evlidir.